Çiftliğimiz

Elbistan Türkiyenin en büyük ovalarından birisi olmasının yanında bolca suya sahip olduğundan en verimli topraklarından biridir. Başta Ceyhan nehrinin kaynağı olmak üzere bir çok su kaynağı vardır. Karasal iklim şartları yüzünden havadaki nem oranı düşüktür. Kış ayları genellikle soğuk geçer. Yaz aylarında ise kuru havadan kaynaklı güneş yakıcıyken gölgeler serindir.
Peki tüm bunların hayvancılıkla ne ilgisi var?
Hayvancılıkta en büyük sorun yemken Elbistan bölgesinde ekime uygun sulak araziler sayesinde, suni yemlere gereksinim duymadan kendi işlediğimiz tarlalarımızdan ihtiyacımız olan bir yıllık doğal yemi üretebilmekteyiz.
Hayvanlar için soğukla başaçıkmak sıcaktan çok daha kolaydır. Sıcak havalarda bulundukları sürü ve yakınlık, uçan haşereler gibi birçok faktör hayvanların huzurunu kaçırır ve stres altına sokar. Angus, Hereford, Limousine, Charolais gibi et verimliliği yüksek hayvan ırkları doğası gereği açık alanlarda, bağlanmadan gölgelik yerlerde bir arada durmayı severler, sıcak ve nemli havalarda rahat edemez, buna bağlı stresli bir süreç geçirirler. Soğuk havalarda ise -20, -30 derece soğuğa kadar dayanıklıdırlar. Soğukla mücadele için tüyleri uzar, yağ oranları bir miktar artar ve sürü halinde birbirlerine yakın durarak soğuktan etkilenmez ve rahat ederler.
Stres ve rahatın etlerinin lezzetine doğrudan etkisi vardır.
Elbistan bölgesinin etinin lezzeti hayvancılığa uygun bu hava koşulları ve verimli topraktan elde edilen doğal mahsüllere bağlıdır.

Çiftliğimiz Elbistan ovasında Hurman çayının kenarında sulak ve verimli arazilerimizin yanında kuruludur.

Menü

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsaymaktayız.
Tamam